Tancujúce srdce

Autor: Jozef Augustín | 11.10.2014 o 12:53 | Karma článku: 2,68 | Prečítané:  370x

„Pozerám sa,  sme starší.  Fyzicky.  Ale tancom všetci omladli. Lebo tancujú so srdcom.  Duša im tancuje.“

Tie slová ako keby urobili bodku za fantastickým večerom. Večerom oslavy folklóru, oslavy ľudí, ktorí ho milujú, ktorí s ním prežili svoju mladosť a teraz spomínajú.  65 rokov  je vek, ktorý pre mnohých znamená celý život. Tu však boli ľudia, ktorí sú 65 rokov pri folklóre, a predsa sú mladí. Srdcom, dušou. A ich 350 bývalých zverencov, ktorí sa postupne ako tanečné či spevácke súbory predstavili na javisku, im poďakovalo najlepším možným spôsobom. Spôsobom, ktorý milujú nadovšetko. Tancom vyžarujúcim energiu pohybu ako za mladých čias. Spevom krásnych hlasov ladiacich  ešte lepšie ako kedysi. Dozreli. Aj hlasy aj ich nositelia.

Som vďačný Petrovi Čiernikovi, že ma na túto akciu pozval. Pôvodne som mal iné plány. Pripravovať na zajtra posedenie pri príležitosti  birmovky mojej nevesty Lenky.  Stihnem to. Nebanujem, že som šiel.

Náš spolubesedník, zjavne bývalý folklórista pokračoval: „Zdá sa mi, že folklór dnešnej mládeži už nič nehovorí. Zo základných škôl vymizla hudobná výchova. Kedysi sme sa učili na nej spievať ľudové piesne. Kde sa to dnes majú deti učiť ? Potom sa divíme, že k tomu nemajú vzťah.“

Málo asi vieme o základných umeleckých školách, o ZUŠ-kách. Asi ani on o nich veľa nevedel, alebo ich pôsobenie na výchovu detí považuje za nedostatočné.  Tiež námet na zlepšenie. Obsahová náplň školskej  výučby na základných školách je stanovená, ale veď existuje aj  niečo viac, čo možno zaradiť do vzdelávacieho procesu.  To niečo, čo v srdciach detí zanechá svetlo, pokoj a radosť.

Videl som dnes 350 účinkujúcich.  350 ľudí čistých, pokojných, rozhľadených. Ľudí, čo s folklórom prešli svet, veľa cudzích krajín, čo videli a prežili veľa nového, neznámeho. A čo v nich zostalo navždy.

 

Jozef Augustín

Kandidát na starostu Petržalky

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?