Vyčistime to tu a urobme poriadok!

Autor: Jozef Augustín | 6.11.2014 o 12:01 | (upravené 6.11.2014 o 12:06) Karma článku: 1,97 | Prečítané:  165x

Všetci platíme za odvoz smetia do mestskej pokladnice nemalé sumy. Odtiaľ sa potom prostriedky prerozdelia - väčší podiel dostáva OLO za zvoz odpadu, jeho triedenie na triediacich linkách a jeho likvidáciu v spaľovni. Na ranné budíčky hlukom vyprázdňovania nádob na smeti o šiestej ráno sme si u nás na Holíčskej ulici už zvykli. A mnohí z občanov i na iných uliciach. I tak v tom  čase mnohí z nás už dávno mali byť hore. Je to akási poistka za zastavený budík. Verte mi, my čo vstávame o pol šiestej ráno sme našim smetiarom často vďační.

10% z našich poplatkov ide do pokladnice mestských častí. Tie sú určené na činnosti spojené s čistotou na uliciach okolo kontajnerových stojísk, na dočisťovanie okolo nich, na zvoz a likvidáciu nadrozmerného odpadu formou pristavovania kontajnerov k obytným domom. A na mnohé iné činnosti súvisiace s čistými ulicami Petržalky.

Nie však napríklad na čistenie a zametanie cestných komunikácií tak, ako sa to robí dnes. To sa má hradiť z iného vrecka. Aj iné veci sa hradia z týchto prostriedkov a nemali by sa. Financie potom chýbajú tam, kde mali poslúžiť na zabezpečenie poriadku.

Som človek, ktorý vždy rozmýšľa v širších súvislostiach. 10% prostriedkov sa minie na účel, na ktorý sú určené i na nepovolené účely. Časť prejde aj do podniku Verejnoprospešných služieb, ktorý patrí pod mestskú časť. Proti tomu nemám nič ! No väčšina ide mimo. Tie peniaze z väčšej časti odtečú na účty externých dodávateľských firiem. A odpad nimi odvezený skončí na verejných skládkach neďaleko Bratislavy. Na súkromných skládkach, za ktoré musíme opäť platiť. Starosta môže povedať, že je to lacnejšie, že ušetrí. No moja teória ide ďalej...

OLO má dostatok kapacít na služby, ktoré si mestské časti objednávajú u externých dodávateľov. Odpad môže likvidovať v spaľovni, nie ohrozovať ním životné prostriedky mimo Bratislavy.

Ak budeme objednávať predmetné služby v OLO, ktoré patrí mestu, zostanú prostriedky v mestskej kase a tá ich požije na financovanie čistoty a poriadku. Výnosy vyššie ako náklady, teda zisk budú použité na skvalitnenie tejto oblasti alebo na zníženie vyberanej sumy poplatkov od obyvateľov.

Ak budem zvolený za starostu Petržalky, budem presadzovať vyčlenenie prostriedkov na podporu účasti klubov dôchodcov na udržiavaní čistoty a poriadku vo vnútro blokových objektoch. Nik si nevie lepšie udržať poriadok vo svojom okolí, ako to dokážu jeho obyvatelia. Budem podporovať a vytvárať podmienky na svojpomocnú brigádnickú činnosť, poskytovať spolkom prostriedky za ich prácu a tým ich úzko zapájať do spolupráce a zodpovednosti za čistotu. Vypísaním a oceňovaním súťaže o najkrajší vnútro blokový priestor pre oddych a relaxáciu budem motivovať širšie zapojenie sa občanov do skultúrnenia svojho životného priestoru.

Petržalka sa musí hýbať dopredu, aj v otázkach čistoty a poriadku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?