Aká budeš Petržalka ? Ak budem zvolený, beriem na seba zodpovednosť !

Autor: Jozef Augustín | 12.11.2014 o 23:30 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  145x

Otázka často položená pri diskusii o mojich predstavách o budúcnosti Petržalky v najbližších rokoch. Tentoraz nebudem odbočovať od témy, ale pokúsim sa urobiť seriózny materiál hovoriaci o tom, čo chcem v prípade víťazstva vo voľbách  starostu Petržalky robiť, kam ju chcem nasmerovať a čo chcem spoločne s jej obyvateľmi dosiahnuť.

Misia

Prvá otázka, ktorú si musíme položiť:  Aké je poslanie existencie mestskej časti Petržalka ?

Dnešný stav, ktorý konštatuje väčšina opýtaných, a ktorý trvá od začiatku prebudovania starej Petržalky  je, i napriek malým zmenám  nelichotivou charakteristikou. Je to noclaháreň pre obyvateľov bez možnosti kultúrneho vyžitia sa jej občanov, bez dôstojných miest pre ich spoločný verejný život, rovnako starších i mladých.  Absencia kultúrnych a športových stánkov, nedostatok sociálnych a predškolských zariadení, kolabujúca doprava pri cestách  za prácou na opačnú stranu Dunaja vyplývajúca aj z dôvodu nízkej ponuky pracovných miest v tejto mestskej časti.

Ak zadefinujeme nové poslanie, až potom môžeme prejsť k ďalším otázkam. Definícia misie by mala byť výsledkom spoločnej diskusie občanov a vedenia mestskej časti. V tomto momente však ide o môj pohľad na túto definíciu a preto predstavím môj variant.

Poslaním Petržalky je poskytovať svojim obyvateľom na vlastnom území  dostatok možností pre prácu, dôstojný  a bezpečný život všetkých jej obyvateľov, vrátane ponuky pre oddych a relaxáciu, kultúrneho, športového a spoločenského vyžitia, sociálnych služieb pre svojich obyvateľov odkázaných na starostlivosť, pomoci pre mladé rodiny, ponuky  zariadení pre umiestnenie detí predškolského veku, pre  vzdelávanie na všetkých stupňoch škôl.

 

Vízia

Petržalka musí spĺňať charakter skutočného mesta, kde sa občan bude cítiť bezpečne a ako doma.

Chcem dosiahnuť, aby budúcnosť  Petržalky bola spojená s komplexným vybavením klasického mesta. Nesmú tu chýbať divadlá, multikiná, spoločenská hala, verejné klziská, kúpalisko,  futbalový štadión, športová hala, verejné parky a stromové aleje, útulné kaviarne, kvalitné jedlá podávané v moderných a čistých reštauráciách, kostoly pre veriacich, detské jasle, materské škôlky, základné a stredné školy zmodernizované a energeticky nenáročné, so zrekonštruovanými športovými zázemiami  a školskými dvormi. Nákupné centrá s obchodmi ponúkajúcimi tovary všetkého druhu, ulice s dostatkom parkovacích miest pre domácich i návštevníkov.

Jednoducho mesto nezávislé na druhej strane rieky Dunaj, na Starej Bratislave. Všetko, čo občan potrebuje, musí nájsť v Petržalke.

Že to je utópia? Nie, je to vízia, ktorú chcem dosiahnuť ako starosta Petržalky nie už za štyri roky, ale v budúcnosti. Vízia sa netvorí na krátke obdobie, na to sú krátkodobé a strednodobé ciele. Vízia je strategický, dlhodobý pojem. Nemusím to byť ja, kto povedie Petržalku vo volebných obdobiach nasledujúcich po nastávajúcom.  Ale chcem to byť ja, kto Petržalku na cestu dosiahnutia tejto vízie privedie, a ktorý  ju na tejto ceste bude nasledujúce štyri roky viesť.

 

Strategické ciele

Pre  dosiahnutie úspechu  musia byť definované strategické ciele, ktorých splnenie bude tvoriť kostru dosiahnutia cieľovej vízie. Pre každý jednotlivý strategický cieľ je nutné vyšpecifikovať nástroje na jeho dosiahnutie. V teórii existuje mnoho nástrojov. Ich výber a kombinácia musí byť výsledkom širokého kompromisu partnerov obyvateľ - vedenie mestskej časti.

V predchádzajúcom odseku som  vymenoval  skoro všetky ciele, ktoré tvoria obsah hesla „Strategické ciele“. Ich definovanie nemôže byť výsledkom práce jedného človeka. Definícia musí vychádzať z diskusie so širokým okruhom zástupcov obyvateľov Petržalky, organizácií v nej pôsobiacich a zástupcov tretieho sektora, ktorý háji záujmy ochrany prírody a kultúrneho dedičstva. Som pripravený v prípade zvolenia takéto diskusné fórum organizovať ako prioritu.

 

Makroanalýza

K nej je doporučené vychádzať z analýzy prostredia, v ktorom Petržalka existuje. Petržalka neexistuje samostatne mimo hospodárskych, politických, kultúrnych, enviromentálnych a kozmopolitných vplyvov prostredia nielen Slovenskej republiky, Hlavného mesta SR Bratislava, ale vzhľadom na svoju polohu aj Rakúska a Maďarska, ba kvôli počtu príslušníkov národnosti a blízkosti hraníc aj Česka.

Jej vypracovanie je otázkou spolupôsobenia pracovníkov vedenia mestskej časti, odborných organizácií, zástupcov obyvateľov a organizácií v nej pôsobiacich. Účasť občanov na tvorbe všetkých materiálov strategického plánu rozvoja Petržalky je,  či už priama, resp. prostredníctvom  ich zástupcov, nevyhnutná. Len široká diskusia s nimi za prítomnosti odborníkov privedie celý proces do želaného cieľa.

 

Mikroanalýza

Mikroanalýza je prostriedkom pre poznanie subjektu samého sebou. Petržalka do značnej miery  ako samosprávny celok neexistuje jeden rok. Kvalita výberu a spracovania foriem vnútornej analýzy je rozhodujúcim prvkom pre nájdenie jadra problémov. A jeho poznanie je príležitosťou pre skvalitnenie procesu ďalšieho zlepšovania sa.   Zjednodušene povedané, že ak napríklad vo SWOT analýze (pre laika definovanie svojich :“Slabých a silných stránok, hrozieb a príležitostí“) platí, že čím viacej slabých stránok na sebe objavím, tým viac si uvedomujem hrozby z nich vyplývajúce. A v zlepšení a eliminovaní mojich slabých stránok musím vidieť príležitosti rozšíriť počet svojich silných vlastností.

Podklady pre analýzu netreba získavať za peniaze u cudzích agentúr. Až 90 % údajov je možné nájsť vo vlastných archívoch a vo vlastnej  prvotnej evidencii. K tomu je potrebné využiť zastabilizované vlastné personálne kádre. Ich stabilita je garanciou istoty pre rozhodovanie.

Ako príklad uvádzam:  V „Komunitnom  pláne sociálnych služieb mestskej časti Bratislava-Petržalka“ sú uvedené iba tri slabé stránky mestskej časti v tejto oblasti. Ja ich vidím mnoho násobne viac. Znamená to, že materiál bol spracovaný povrchne a odstránenie tých troch slabých stránok celý proces starostlivosti neskvalitní ako celok, iba ho čiastočne vylepší.

Analýzy sa musia vypracovávať pre vlastné poznanie, pre potrebu definovať, kde sa musím zlepšiť. To je cesta pre rozvoj, pre kvalitatívny rast. Nie zatajovanie svojich nedostatkov pred sebou samým.

Prehlasujem, že podobných strategických materiálov bolo pod mojim vedení vypracovaných už desiatky. Som skúsený a v tejto oblasti mnoho krát úspechom ovenčený praktik. Prežil som aj pády, poučil som sa z nich.

Ešte jednu moju vlastnosť, okrem tejto „sebachvály“, chcem vyzdvihnúť. Naučil som sa počúvať takzvané slabé signály. Signály, ktoré bežný človek ignoruje. Ukladám si ich v hlave a vytváram si z nich obraz o tom, čo sa pripravuje  za horizontom zajtrajška. To, čo nás môže stretnúť v budúcnosti, čo ešte nevidíme, necítime. Strategický scenár pre prípad nových nepriaznivých podmienok.

Západ kvôli sankciám, napriek vyhláseniam politikov únie, stagnuje, ba dokonca upadá. Viem to, lebo sú to moji obchodní partneri. Východ (Rusko)neplatí, má problémy z 25%-ného poklesu kurzu rubľa. Všetky nákupy zo zahraničia sú preň o toľko drahšie. Rovnako aj to poznám, lebo aj to sú moji obchodní partneri. Toto nie je hra na vojakov. Ten, kto sankcie vymyslel, sa ustúpiť hanbí.  Privedie nás to do krízy. Klesne domáca spotreba. klesne odbyt našich výrobkov v zahraničí,  vrátane aut, šrotovné bude o ničom, už máme všetci lepšie autá.  Ako budeme na tom ? Štát bude mať nižší výber daní,firmy nebudú platiť dane z nehnuteľnosti,  mestá tým dostanú tiež menej, chýbať bude na to či na ono.

Povediem mestskú časť aj v dobe prípadnej krízy. Mám preštudované spôsoby revitalizácie riadených subjektov aj v čase nedostatku prostriedkov. Mám ich overené v praxi. Viem prijať aj nepopulárne opatrenia. A nielen v čase krízy. Hľadám úspory, zdroje pre vytváranie rezerv. Rezerv pre prípad, kedy bude treba poskytovať služby sociálne odkázaným, financovať nevyhnutné náklady na chod mestskej časti a nebudú na to príjmy. A hlavne nerozhadzovať tam, kde to nie je nevyhnutné.

Som pripravený prevziať riadenie mestskej časti ako jej starosta s plnou zodpovednosťou za jej  prebudenie sa zo stagnácie a za jej rozvoj. Chcem, aby vízia, ktorú som predstavil, bola naplnená. K tomu pod  mojim vedením a pri účasti obyvateľov Petržalky  bude vypracovaný komplexný plán jej strategického rozvoja.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?