Kto má na to ?

Autor: Jozef Augustín | 24.11.2014 o 21:43 | (upravené 24.11.2014 o 22:40) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  169x

Môže byť neskúsený mladík plnohodnotným starostom stotisícovej mestskej časti ?

Je pár dní po voľbách a otázka, či ich výsledok  bude pre Petržalku prínosom, je na mieste.

Kandidátov na vedúcu funkciu mestskej časti bolo deväť. Už pri pohľade na ich praktické skúsenosti bolo jasné, že v niektorých prípadoch by víťazstvo kandidáta s minimálnou praxou v riadení bolo veľkým hazardom pre tak veľký kolos, akým Petržalka nesporne je. Preto je výsledok volieb, či sa mi páči alebo nie, vlastne pre najväčšiu mestskú časť  víťazstvom. Samozrejme, ak dokážeme dostatočne dozerať na konanie víťaza.

Všetci sme v našej mladosti mali pocit, že náš nadriadený je horší, ako si on sám o sebe myslí, no nepomohlo nám to v razantnejšom funkčnom postupe. Museli sme sa všetci poctivo driapať hore po rebríku funkcií od referenta, cez samostatného odborného referenta, vedúceho referenta, vedúceho útvaru, odboru úseku a stop.

Až nový režim nám umožnil pokračovať. Založili sme si vlastné firmy, menovali sme sa riaditeľmi a zrazu sme stáli pred problémom, ako ďalej. Nik sa nepostaral o zákazky, nik nám nedaroval prostriedky na ich financovanie, na platy zamestnancov i na prostriedky pre naše rodiny.

Neviem si predstaviť vo vedúcej funkcii napríklad korunného princa, kandidáta, ktorý skončil na druhom mieste tesne za víťazom. Viem, aj víťaz raz začínal od nuly. No zobrať si na plecia zodpovednosť za všetko, čo ovplyvňuje osudy približne sto tridsať tisíc obyvateľov, na to nestačí iba guráž a zoznam kritike podliehajúcich nedostatkov doterajšej činnosti končiaceho   starostu.

Fandím jemu aj ostatným v poradí volieb  a som presvedčený, že ich doba ešte  príde. Musia však na sebe pracovať a zdokonaliť svoje schopnosti. Necítim sa byť o nič lepší od nich, možno ani horší a jednoducho vravím iba svoj názor. Preto nechcem vyvolať polemiku o oprávnenosti môjho postoja. Nestačí s podporou niekoho vplyvného uchádzať sa o funkciu, nech je akákoľvek. Po víťazstve totiž príde čas samostatného rozhodovania sa, kedy človek berie na seba zodpovednosť za všetky svoje rozhodnutia. Vtedy sa už nemôže ísť radiť k svojim patrónom. Lebo to z neho urobí  človeka závislého na iných, začne strácať dôveru v seba i dôveru okolia. V sebe musí nájsť  dostatok kvalít a byť človekom vzbudzujúcim rešpekt a úctu. A to bez skúseností nedokáže. 

Teším sa na budúce voľby, ak si v nich súťažiaci z mojich slov zoberú niečo k srdcu. Majú na to štyri roky a môžu si od terajšieho starostu niečo odpozerať. Minimálne jeho dôslednú prípravu na voľby, predvolebnú kampaň orientovanú na vybrané segmenty skupín obyvateľov spravovanej mestskej časti, načasovanie plnenia predvolebných sľubov na posledné mesiace pred voľbami a ovládnutie obecného periodika. Musia sa naučiť predať sami seba v pravý čas a správnym spôsobom. A nepochybne sa aj vedieť medzi sebou rozprávať a do boja o kreslo vybrať z pomedzi seba toho naj!

A v neposlednom rade nominovať do komisií svojich pozorovateľov, aby ich nikto neobral o hlasy schovaním volebných listín s kandidátmi na starostu tak, ako sa to stalo na Strečnianskej. A musia sa naučiť aj iné neférové volebné finty, ako sa to stalo v istom dome dôchodcov. 

Vlastne radšej nie. Nech zostanú čestní ale ostražití.

Jozef Augustín

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?