To bola cesta !

Autor: Jozef Augustín | 12.12.2014 o 23:56 | (upravené 13.12.2014 o 10:32) Karma článku: 4,21 | Prečítané:  166x

Všetko klapalo presne podľa itinerára

 

V nedeľu 07.12.  o 9,00 ešte v Bratislave, o 11,00 odlet z  Viedne, 15,55 ich času v Sankt Peterburgu, o 20,00 na koncerte, o 23,00 v hoteli, v pondelok 08.12. o 10,00 na rokovaní v Sankt  Peterburgu, o 13,45 vo vlaku smer Tver, o 17,04 v Tveri, o 20,00 v talianskej reštaurácii na večeri, 09.12. o 10,00 na rokovaní, o 17,06 odchod vlakom do Moskvy, o 19,00 rokovanie v Moskve, o 21,45 odchod vlakom do Minska, 10,12.  o 7,25 v Minsku, od 8,30  do 11,00 rokovanie, o 12,30 odchod do Gomeľa, o 16,15 rokovanie,  nocujem v Gomeli, lebo do Minska sa mi už  moc nechce. Večera v Bieloruskej krčme – boršč po Čeruchouski, hlavné jedlo Torby Radzimiča (kuracie mäso).   11.12. o 7,00 cesta do Žlobina,                   2 rokovania, cesta Bobrujsk – Minsk  rokovanie v Minsku, o 19,00 konečne oddych, večera – soljanka, stejk po mexikansku s grilovanou zeleninou . A hlavne,  všade ticho, čisto, útulne. Po tej hektike balzam na dušu. A čierny čaj.  12.12. o 10,00 rokovanie v Minsku, odlet z Minska o 14.39, prílet do Viedne o 14,39, v Bratislave o ca.15,30.  Konečne doma.

Postrehy z cesty:

 Ako keby sa bežného života  Ruska sankcie vôbec  nedotkli. Ceny v obchodoch nerastú, tovaru je všade dostatok, v hoteloch bufetové stoly plné všetkého, na uliciach v obchodoch rovnako. Klesajúca hodnota rubľa robí aj zo Slováka človeka, ktorému je všetko lacné.  Ľudia všade príjemní, zhovorčiví, majú nás stále v úcte, bez predsudkov. Pýtajú sa, či sa znovu nezjednotíme s Čechmi, či je to teraz lepšie a ako sa u nás žije.  Taxi až neprirodzene lacné, oproti Bratislave  ca. o 50%.                                               V Bielorusku tovary ako z výkladnej skrine. Ovocie kvality lux, iste poľské jablká, kedysi smerujúce do Ruska, dnes lacnejšie predané tam, kde ich ešte chcú. Ovocie, zelenina, syry, mäso, skrátka všetko. Ceny vyššie ako v Rusku, Bieloruský rubeľ na hodnote nestráca, ba od septembra mierne posilnil. Je naviazaný na dolár. Rusom sa neoplatí nakupovať u nich, skôr naopak.  No z prejavov občanov jedného i druhého štátu je zrejmé, že sú si veľmi blízki, že spolu cítia a nezávidia jeden druhému. V Európe výnimočný príklad. Je jasné, že ak Európa nezmení svoj postoj, podržia jeden druhého .

Zložitejšie je to s obchodnými rokovaniami. Prepad rubľa zdražil naše výrobky už o viac ako 40%, bude zložité kompenzovať  to znížením nákladov. Im naše dovozy chýbať nebudú. Majú alternatívnych dodávateľov asi vo všetkých oblastiach. Nečakajú iba na nás. Predpokladá sa ďalší prepad rubľa až cez 75%. Zdá sa, že sankcie budú škodiť najmä nám. Pôjdu spolu na inú stranu. Cesty obchodu už vybudované sú. Aj dodávky sú už dávno kvalitatívne overené. Stačí im iba diverzifikovať nákupy a sme navždy mimo. Ak existujúce mosty zrúcame my svojou, nebojím sa to povedať, hlúposťou. Kto nám to vykompenzuje, je vo hviezdach. Keby za to niesla vinu niektorá  konkrétna  vláda, mohli by ju odvolať. Politici sa však skrývajú za kolektívne rozhodnutie celej eurozóny. A to je jasný prejav ich ľahostajnosti voči nám, podnikateľom.  Možno by sa našlo riešenie, no vláda sa hrá na svojom piesočku, opozícia sa slamky chytá, odvoláva, kričí.  To je ich boj, naše problémy sú pre nich cudzie. A práve teraz by mohlo prísť k iniciatíve zo strany ministerstiev hospodárstva a zahraničia s cieľom podporiť obojstranný obchod.  Platíme im na vládnej úrovni za komodity,  ich firmy by mali platiť nám. Cesta by sa našla. Ak by bola vôľa.                                                                                                                                                         Ako poznám Čechov, tí už určite niečo robia. Ich vládou organizované delegácie za konkrétnymi riešeniami obchodov som už neraz stretol pri mojich cestách v zahraničí. Bol som aj s našimi, no bolo to o našich investíciách, žiadne podporné akcie.  Porozprávali sme sa a do videnia. Je treba vyrokovať  na vládnej úrovni možnosti vzájomných zápočtov,  možnosť platiť za komodity našimi výrobkami  pod patronátom obchodného predstaviteľa  našej ambasády.  A či to opäť zostane iba na nás ?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?